Αθλητικά

Μουντιάλ 2022, Ιαπωνία – Κόστα Ρίκα 0-1: Φούλ(ερ) για πρόκριση!

Ζωντανή στο όνειρο της πρόκρισης η Κόστα Ρίκα! Με γκολ του Φούλερ στο 81' κόντρα στη ροή του αγώνα, η παρέα των Νάβας-Κάμπελ λύγισε την Ιαπωνία (1-0) και αφήνει τα πάντα ανοιχτά στον 5ο όμιλο.

Η εφτάρα στην πρεμιέρα ήταν μεγάλο πλήγμα και ίσως της στοιχίσει. Το ότι δεν κατάφερε καν να κάνει ένα σουτ σε 90 λεπτά αγώνα κόντρα στην Ισπανία (πράγμα που μόνο εκείνη είχε επαναλάβει στην ιστορία των Μουντιάλ το 1990), την εξέθεσε ακόμα περισσότερο και άλλαξε άρδην την άποψη που είχαν πολλοί γι’ αυτήν ως ένα ικανό αουτσάιντερ πριν την έναρξη του τουρνουά. Ποιος είπε, όμως, ότι η Κόστα Ρίκα βγήκε έτσι απλά από την εξίσωση;

Η ομάδα του Λουίς Φερνάντο Σουάρες έβγαλε αντίδραση και απέναντι στους άσκοπους και φλύαρους Ιάπωνες, πήρε το τρίποντο που την κρατάει ζωντανή και μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης, χάρη στο γκολ του Κέισερ Φούλερ στο 81ο λεπτό που ήταν και η πρώτη της τελική εντός εστίας στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο!

Το χειρότερο α’ ημίχρονο του Μουντιάλ

Η Κόστα Ρίκα έβγαλε το πρώτο ημίχρονο όπως ονειρευόταν πως θα το έκανε και με την Ισπανία.

«Ατσαλάκωτη», με το μυαλό και τους περισσότερους παίκτες στην άμυνα, να περιμένει και να «καταστρέφει» το παιχνίδι των Ιαπώνων που όπως και με τη Γερμανία, δεν είχε φαντασία και ταχύτητα στο πρώτο μέρος. Το αποτέλεσμα ήταν να δούμε ένα από τα χειρότερα, αν όχι το χειρότερο ημίχρονο του φετινού Μουντιάλ και το 0-0 ήταν μονόδρομος.

Καμία εκ των δύο ομάδων δεν σημείωσε τελική στην εστία, φάση της προκοπής ούτε για δείγμα και η συνολική απραξία τους στο επιθετικό κομμάτι μεταφράστηκε και με τον εξοντωτικά μικρό αριθμό των xGoals (μόλις 0,05).

Ο Φούλερ την… ανέστησε, ο Νάβας την κράτησε ζωντανή

Το σύνολο του Μοριγιάσου δεν είχε καν την κατοχή στο πρώτο μέρος (58-42% υπέρ της Κόστα Ρίκα), δείγμα του ότι δεν κατάφερε να ελέγξει το ματς ούτε να επωφεληθεί από το άμεσο παιχνίδι που επιχείρησε. Ωστόσο, ό,τι δεν έκανε σε 45 λεπτά, το πέτυχε μέσα σε 27” στο β’ μέρος: μια τελική εντός εστίας, μια άξια αναφοράς κι επικίνδυνη ευκαιρία, με τον Μορίτα να εκτελεί έξω από το ημικύκλιο της περιοχής και τον Κέιλορ Νάβας να εκτινάσσεται και να αποκρούει εντυπωσιακά.

Με το διακύβευμα και για τις δύο ομάδες κρίσιμο, το ματς προοδευτικά απέκτησε ρυθμό και οι «Σαμουράι» ήταν εκείνοι που πίστεψαν πως θα βρουν πρώτοι τον δρόμο προς τα δίχτυα. Τελικά συνέβη το αντίθετο.

Με την πρώτη τους τελική εντός στόχου στο φετινό Μουντιάλ, οι Κοσταρικανοί σκόραραν κόντρα στη ροή του αγώνα στο 81′ και ανέτρεψαν τα δεδομένα του ματς και του ομίλου. Ο δεξιός τους οπισθοφύλακας, Φούλερ, ήταν ο «χρυσός» σκόρερ, με το σουτ που επιχείρησε από το κλέψιμο εκτός περιοχής να καταλήγει στο «παράθυρο» του Γκόντα, ο οποίος δεν είχε σωστή αντίδραση.

Πηγή: gazzetta.gr

Πηγή: thecaller.gr