Αθλητικά

Μουντιάλ 2022, Πολωνία – Σαουδική Αραβία 2-0: Την προσγείωσε απότομα με σφραγίδα Λεβαντόφσκι

Με τον Σέζνι να «καθαρίζει» πίσω και τον Λεβαντόφσκι (γκολ, ασιστ) να κουβαλάει μπροστά, η Πολωνία λύγισε την εντυπωσιακά τολμηρή Σαουδική Αραβία (2-0) και πάτησε προσωρινά κορυφή!

Η μια προερχόμενη από έναν ιστορικό θρίαμβο κόντρα στην Αργεντινή, η άλλη από μια άνοστη ισοπαλία απέναντι στο Μεξικό. Η μια με ηθικό και ενθουσιασμό στα ύψη, η άλλη με χρέος τη νίκη για να παραμείνει ζωντανή. Η μια με Βόιτσεχ Σέζνι και Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, η άλλη χωρίς… Με τους δυο τους να κάνουν τη διαφορά σε άμυνα και επίθεση, η Πολωνία κατάφερε να πάρει νίκη (προσωρινής) κορυφής με 2-0 απέναντι στην εντυπωσιακή Σαουδική Αραβία που αυτή τη φορά κέρδισε τις εντυπώσεις, όχι όμως και το αποτέλεσμα!

Προβάδισμα με Ζιελίνσκι, ήρωας ο Σέζνι

Εκείνη πάντως που μπήκε πιο… ζωηρή στο ξεκίνημα ήταν η Σαουδική Αραβία, η οποία εξοπλισμένη με αυτοπεποίθηση από τον θρίαμβο της πρεμιέρας κόντρα στην Αργεντινή, επιχείρησε να στήσει από νωρίς πολιορκία στα καρέ των Πολωνών. Στο 13΄μάλιστα λίγο έλειψε να δικαιωθεί για την επιθετικογενή της στάση, όμως ο Σέζνι με εξαιρετική απόκρουση στη βολίδα του Κανό κατάφερε να κρατήσει το μηδέν.

Η Πολωνία σταδιακά άρχισε να βγαίνει από το καβούκι της, αλλά στο μεγαλύτερο διάστημα δεσμεύτηκε απλώς σε μια αέναη μάχη στον χώρο του κέντρου με πολλά νεύρα που οδήγησε στο ημίχρονο με τις περισσότερες κίτρινες κάρτες σε Μουντιάλ (5) από τον τελικό του 2010! Ακόμα ωστόσο και με ελάχιστες εκλάμψεις στο αντίπαλο μισό, οι Πολωνοί βρήκαν τον τρόπο για να πάρουν το προβάδισμα.

Στο 39΄ο Λεβαντόφσκι μπορεί να νικήθηκε σε πρώτο χρόνο από τον Αλ Οβαίας σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ, όμως επέμεινε και έδωσε πάσα πάρε – βάλε στον αμαρκάριστο Ζιελίνσκι που εκτέλεσε στον ουρανό των διχτύων για το 1-0. Προκειμένου ωστόσο η Πολωνία να πάει με το προβάδισμα στα αποδυτήρια χρειαζόταν και το… χεράκι του Σέζνι.

Στις καθυστερήσεις του α΄μέρους, ο ρέφερι έδωσε τραβηγμένο πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπιέλικ, όμως ο κίπερ της Γιουβέντους απέκρουσε την εκτέλεση του Αλ Νταουσαρί αλλά και το τετ-α-τετ με τον Αλ Μπουραίκ στην επαναφορά, διατηρώντας το μηδέν!

Πολιορκία η Σαουδική Αραβία, δοκάρια η Πολωνία

Το 1-0 του ημιχρόνου διατηρούσε λεπτές τις ισορροπίες, με τις δυο ομάδες να παίρνουν ρίσκα στο β΄μέρος με αποτέλεσμα να απολαύσουμε ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι! Από τη συντηρητική στάση του πρώτου 45λεπτου μεταφερθήκαμε σε μια διαρκή ροή με γρήγορο τέμπο και τους Σαουδάραβες να δείχνουν τα δόντια τους από την αρχή!

Στο 55΄άγγιξαν την ισοφάριση με τον Σέζνι ωστόσο να λέει και πάλι «όχι» στο τετ-α-τετ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα έκρυψαν τη μπάλα αλλά ο Αλ Μπουραϊκάν αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Η παρατεταμένη άνοδος των παικτών του Ρενάρ στο γήπεδο άφηνε όμως χώρους για την Πολωνία, η οποία έφτασε δυο φορές να κάνει τη ζημιά κόντρα στη ροή!

Αρχικά στο 64΄ο Μίλικ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με καρφωτή κεφαλιά, ενώ την ίδια τύχη είχε και ο Λεβαντόφσκι που δυο λεπτά αργότερα βρήκε σίδερο με προβολή!

Πηγή: gazzetta.gr

Πηγή: thecaller.gr