Αθλητικά

Australian Open: Τρομερός Τσιτσιπάς πέρασε στους «8» μετά από «μάχη» 4 ωρών με τον Σίνερ (3-2 σετ)

Ο Έλληνας πρωταθλητής του τένις Στέφανος Τσιτσιπάς έπειτα από μια «σκληρή μονομαχία» που κράτησε σχεδόν 4 ώρες επιβλήθηκε 3-2 σετ του Σίνερ και προκρίθηκε στους «8» του Australian Open, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Γίρι Λεχέτσκα.

Ο Γίρι Λεχέτσκα (Νο71) –σημειώνεται πως- νωρίτερα επιβλήθηκε 3-1 σετ του Φέλιξ Οζέρ Αλιασίμ και συνέχισε την ξέφρενη πορεία του.

Ο αγώνας άρχισε ιδανικά για τον Στέφανο Τσιτσιπά. Ο Έλληνας τενίστας μπήκε στο ματς με break και στη συνέχεια έσβησε τέσσερα break points για να κρατήσει το σερβίς του για το 2-0.

Ο Σίνερ συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει την ευκαιρία για να φέρει το σετ στα ίσα. Αυτό τελικά συνέβη στο όγδοο game, όμως η αντίδραση του Στέφανου Τσιτσιπά ήταν άμεση.

Με break back πήρε ξανά το πάνω χέρι στο σετ και στη συνέχεια ήταν καταιγιστικός για να φτάσει στο 1-0 σετ με 6-4.

Το δεύτερο σετ άρχισε και εκείνο με break για τον Τσιτσιπά, ωστόσο αυτή τη φορά ο Σίνερ απάντησε άμεσα και έπειτα κράτησε το σερβίς του για να προηγηθεί με 3-2.

Η συνέχεια όμως εξελίχθηκε καρμπόν με το πρώτο σετ. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε ξανά το κρίσιμο break στο ένατο game και έπειτα κράτησε το σερβίς του για το 6-4 που σηματοδότησε και το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ ο Γιανίκ Σίνερ κατάφερε να φτάσει στο break στο τέταρτο game και αυτό αποδείχτηκε καθοριστικό αφού στη συνέχεια δεν απειλήθηκε και έφτασε στο 2-1 με 6-3.

Αυτό ήταν και το πρώτο σετ που έχασε στο τουρνουά ο Στέφανος Τσιτσιπάς αφού στα προηγούμενα τρία ματς είχε επικρατήσει με 3-0.

Το τέταρτο σετ είχε παρόμοια εικόνα με τρίτο. Αυτή τη φορά ο Σίνερ έκανε το break στο τρίτο game και ακολούθως κράτησε το σερβίς του δίχως προβλήματα για να κάνει το 6-4 και να στείλει το ματς στο πέμπτο σετ.

Στο πέμπτο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς και ο Γιανίκ Σίνερ τα έδωσαν όλα. Εκείνος όμως που χαμογέλασε στο τέλος ήταν ο 24χρονος Έλληνας, ο οποίος με break στο έκτο game πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα και το εξαργύρωσε φτάνοντας στη νίκη.

Where was this in the first two sets?! This match has been turned on its head!