Αθλητικά

Ιστορικό νταμπλ για την ηρωική ΑΕΚ: 2-0 τον ΠΑΟΚ στον τελικό κυπέλλου αν και έπαιζε με δέκα παίκτες από το 5ο λεπτό!

Το 16ο Κύπελλο Ελλάδας της Ιστορίας της (και πρώτο μετά το 2016) κατέκτησε η ΑΕΚ, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 2-0 στον τελικό που διεξήχθη στο (άδειο) Πανθεσσαλικό Στάδιο.

H Ενωση ολοκλήρωσε έτσι μία ονειρεμένη χρονιά, καθώς μετά το πρωτάθλημα, έκανε δικό της και το τρόπαιο της δεύτερης τη τάξει διοργάνωσης του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Τρίτο νταμπλ στην Ιστορία των «κιτρινόμαυρων», οι οποίοι αν και βρέθηκαν να παίζουν με παίκτη λιγότερο απ’ το 5ο λεπτό (αποβολή του Ρότα), έφτασαν στη νίκη χάρις στα γκολ των Αρόλντ Μουκουντί (26′) και Πάολο Φερνάντες (90’+2′). Ο ΠΑΟΚ είχε τη μεγαλύτερη στιγμή του στον αγώνα στο 42′ με δοκάρι στο πλασέ του Σάστρε.

Τρομερή αυταπάρνηση από την Ένωση που έπαιξε σχεδόν για όλο το ματς με ποδοσφαιρική λιγότερο. Tην ίδια ώρα, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου φεύγει με άδεια χέρια από το «Πανθεσσαλικό» και με το παράπονο των τουλάχιστον επτά κλασικών φάσεων για να σκοράρει!

Έσπασε το σερί τριών κατακτήσεων του ΠΑΟΚ εις βάρος της η ΑΕΚ, ενώ με το εν λόγω αποτέλεσμα «χαμογελά» και ο Ολυμπιακός που κρατάει οριστικά στα χέρια του το τρίτο καλό ευρωπαϊκό εισιτήριο!

Πρώτη φορά μετά από 45 χρόνια κάνει νταμπλ η ΑΕΚ (σε όλα έχει νικήσει τον ΠΑΟΚ στον τελικό), ενώ έφτασε τα 16 Κύπελλα στην ιστορία της.

Πηγή: thecaller.gr