Αθλητικά

Μαρία Σάκκαρη: Ήττα στην πρεμιέρα της και αποκλεισμός στην Οστράβα

Πρόωρος αποκλεισμός για τη Μαρία Σάκκαρη στο τουρνουά της κατηγορίας WTA 500 που διεξάγεται στην Οστράβα.

Στο πρώτο παιχνίδι της στη διοργάνωση (σ.σ. καθώς πέρασε χωρίς αγώνα τη φάση των «32»), η 27χρονη πρωταθλήτρια, η οποία είναι Νο 7 στην παγκόσμια κατάταξη, ηττήθηκε με 7-5, 5-7, 5-7 από την Αμερικανίδα Αλίσια Παρκς (Νο 144 στον κόσμο) στο πλαίσιο των «16» και αποχαιρέτησε το τουρνουά.

Η Μαρία Σάκκαρη έκανε “break” με το… «καλημέρα», όμως η Παρκς ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο και στη συνέχεια προηγήθηκε 2-1, με την Ελληνίδα πρωταθλήτρια να «απαντά» στο επόμενο γκέιμ. Οι δύο τενίστριες συνέχισανέτσι έως το 5-5, ωστόσο η Μαρία Σάκκαρη ήταν πιο αποτελεσματική και πήρε τα επόμενα δύο γκέιμ και το πρώτο σετ με 7-5.

Στο δεύτερο σετ οι δύο τενίστριες κράτησαν το σερβίς τους μέχρι και το ενδέκατο γκέιμ. Στο 12ο και με το σκορ στο 6-5 υπέρ της, η Παρκς έκανε “break” στη Μαρία Σάκκαρη και πήρε το δεύτερο σετ με 7-5, ισοφαρίζοντας το ματς.

Το τρίτο σετ εξελίχθηκε όπως και το δεύτερο, με τις δύο αντιπάλους να κρατούν το σερβίς τους μέχρι και το 11ο γκέιμ, η λήξη του οποίου βρήκε την Παρκς να προηγείται 6-5.

Έπειτα, η 21 ετών Αμερικανίδα «έσπασε» το σερβίς της Σάκκαρη, η οποία ήθελε να πάρει το γκέιμ για να μείνει «ζωντανή» στο ματς, και πανηγύρισε το σετ με 7-5 και τη νίκη-πρόκριση στους «16».

Πηγή: thecaller.gr