Αθλητικά

Με Λαρεντζάκη «εκτελεστή» ο Ολυμπιακός άλωσε τη Βαρκελώνη!

Ιδανικό «ποδαρικό» από τον Ολυμπιακό στη φετινή Ευρωλίγκα!

Μέσα από την εξαιρετική του άμυνα και τα μεγάλα τρίποντα του Λαρεντζάκη στο τέλος, ο Ολυμπιακός έκανε εκκωφαντική πρεμιέρα στη φετινή Ευρωλίγκα νικώντας 80-70 την Μπαρτσελόνα, μέσα στη Βαρκελώνη!

Οι «ερυθρόλευκοι»… στραγγάλισαν μέσα από την άμυνά τους την Μπαρτσελόνα και με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να την… εκτελεί με σερί τρίποντα στο τέλος, έφυγαν με τη νίκη κόντρα στην ομάδα του Σαρούνας Γιασκεβίτσιους!

Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, οι νταμπλούχοι Ελλάδας είχαν σταθερά το προβάδισμα, αντέχοντας σε κάθε επιστροφή των γηπεδούχων.

Στα τελευταία λεπτά, που η μπάλα… έκαιγε ο Λάρι με τις απανωτές «βόμβες» σφράγισε το ροζ φύλλο.

Μάλιστα, σημαντικό στοιχείο για το μεγάλο «διπλό» έπαιξαν και οι 25/25 ελεύθερες βολές των παικτών του Μπαρτζώκα!

Πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών ήταν ο Βεζένκοφ με 20 πόντους, με τους Λαρεντζάκη και Μπολομπόι να είχαν από 12π. ο καθένας.

Από τους «μπλαουγκράνα», ξεχώρισε ο Λαπροβίτολα με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 28-34, 49-57, 70-80

πηγή: ΣΠΟΡFM

Πηγή: thecaller.gr