Αθλητικά

Έπαιξε όσο έπρεπε και πέρασε από την Πυλαία ο Παναθηναϊκός

Το “τριφύλλι” εμφανίστηκε άγευστο, άχρωμο και άνευρο στη Θεσσαλονίκη, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να του βάλει δύσκολα για τρεις περιόδους, ωστόσο οι “πράσινοι” πάτησαν το… γκάζι στο τέλος και επικράτησαν με 89-73 για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Με το αποτέλεσμα αυτό, ο Παναθηναϊκός έφθασε τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα και παραμένει μόνος στην κορυφή της κατάταξης με ρεκόρ 20-1. Έτσι, οι “πράσινοι” άφησαν πίσω τους την ήττα από τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι της Euroleague και στρέφουν την προσοχή τους στην “διαβολοβδομάδα” που έρχεται. Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε για τέταρτη σερί αγωνιστική και με απολογισμό 8-13 αποχαιρέτησε οριστικά τις ελπίδες να τερματίσει στην κανονική περίοδο εντός της εξάδας.

Ο αγώνας

Οι Θεσσαλονικείς πατούσαν καλύτερα στο παρκέ στα πρώτα λεπτά, την ώρα που οι πράσινοι έμοιαζαν… μουδιασμένοι. Ο Μαρκίς Τάουνς οδήγησε την επίθεση του ΠΑΟΚ ο οποίος πήρε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (11-7) στο πεντάλεπτο. Ο έξαλλος Αταμάν έκανε τέσσερις αλλαγές ταυτόχρονα και προκάλεσε ένα… ηλεκτροσόκ το οποίο έφερε σερί 9-0 υπέρ της ομάδας του (16-11, 7′). Το δεκάλεπτο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους στο +2 (24-22), αλλά τον Φρίντρικσον να ξεχωρίζει με 9 πόντους και 3 ασίστ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο στην αρχή του. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να… ξεφύγει, ενώ είχαν δημιουργηθεί πέντε διαφορετικές ισοπαλίες έως εκείνο το σημείο (31-31, 13′). Ο Γκριγκόνις ήταν ο παίκτης που ξεχώριζε για τους Αθηναίους στο σκοράρισμα, έχοντας πια οκτώ πόντους. Ο Μαργαρίτης κατάφερε να φέρει τους ασπρόμαυρους στο +4 (38-34, 16′), όμως ο Ερνανγκόμεθ απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 38-37. Ο Γκραντ στη συνέχεια πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση, έγινε ο πρώτος διψήφιος σκόρερ με 11 κι έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια στο +4 (46-42).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου κυριάρχησαν οι δύο άμυνες, σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, όπου το βάρος έπεσε στις επιθέσεις. Ο Τσαϊρέλης μείωσε σε 46-44 με τον Παναθηναϊκό να μένει χωρίς πόντο στα πρώτα δυόμιση λεπτά της τρίτης περιόδου. Οι Καλαϊτζάκης και Γκριγκόνις έδωσαν σημαντικές στην ομάδα του Εργκίν Αταμάν με τα εύστοχα μακρινά τους σουτ, διαμορφώνοντας το 57-51 στο 27′. Ο ΠΑΟΚ μείωσε άμεσα σε 57-55, αλλά ο Παναθηναϊκός με ενέργειες του Σλούκα και τρίποντο του Ερνανγκόμεθ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +6 (64-58).

Οι “πράσινοι” άρχισαν σταδιακά να ανεβάζουν τον δείκτη της διαφοράς και ο Σλούκας με τρίποντο τους έστειλε στο +9 (67-58) στην αρχή της τελευταίας περιόδου. Με σερί 4-0 από πόντους των Μήτογλου και Γκραντ, ο Παναθηναϊκός πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο παιχνίδι με το σκορ 73-62, έξι λεπτά πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 42-46, 58-64, 73-89